Učenici naše škole na znanstvenom skupu "Osmansko Carstvo i Križevci"
Autor: Zoran Kovač, 27. 9. 2018.

U četvrtak, 27. rujna 2018., u sklopu nastave povijesti učenici 2. b i 3. b razreda bili su na znanstvenom skupu „Osmansko Carstvo i Križevci: sukobi, utjecaji i posljedice“ održanom u kongresnoj dvorani Srednje škole „Ivan Seljanec” Križevci u organizaciji Povijesnoga društva Križevci i Zavoda za znanstveno-istraživački i umjetnički rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti Koprivničko-križevačke županije u Križevcima.

Na početku skupa okupljene su pozdravili akademik Franjo Tomić, voditelj Zavoda i dr. sc. Ivan Peklić, upravitelj Zavoda i predsjednik Povijesnoga društva Križevci.

Na skupu su održana sljedeća izlaganja:

1. Osmanlije između rijeka Česme i Kupe u drugoj polovici 16. stoljeća (dr. sc. Hrvoje Petrić)

2. Ostrogonski nadbiskup Ivan Vitez od Sredne organizator otpora Osmanlijama u Slavoniji i Ugarskoj (dr. sc. Laslo (Ladislav) Heka)

3. Uloga obitelji Ratkay u ratovima s Turcima (dr. sc. Mijo Korade)

4. Ratovi s Turcima u djelu Jurja Ratkaya (Dejan Pernjak, univ. mag. hist.)

5. Iz povijesti Roma na hrvatskim područjima pod Osmanlijskim Carstvom (dr. sc. Danijel Vojak i Neven Kovačev, univ. mag. hist.)

6. Osmanska nematerijalna imperijalna baština u Varaždinskom generalatu (Nikola Cik, univ. mag. hist.)

7. Križevci za vrijeme osmanskih osvajanja – pregled (dr. sc. Tomislav Bogdanović)

Osim brojnih nazočnih, skup su popratili i mediji - Hrvatska radiotelevizija i Radio Križevci.

Martina Pavić, prof.