Učenici 2.b čitali naglas
Autor: Marina Vidović Krušić, 4. 2. 2019.

Učenici 2.b razreda obilježili su u petak, 1. veljače Svjetski dan čitanja naglas. U školskoj knjižnici s nastavnicom hrvatskoga jezika Jelenom Miklečić i školskom knjižničarkom Marinom Vidović Krušić razgovarali o svojim stavovima vezanim uz čitanje i pismenost te zaključili kako naše pravo na čitanje podrazumijeva da to pravo koristimo u ime svih onih kojima je ono uskraćeno. Upravo zato učenici su čitali naglas ulomke knjiga po vlastitom izboru.

Svjetski dan čitanja na glas inicijativa je koju je prije deset godina pokrenula svjetska organizacija LitWorld s ciljem zagovaranja prava na pismenost za sve ljude. Različiti ljudi u različitim zemljama obilježavaju ovaj dan na drugačiji način, neki se transparentima bore za svoje pravo na čitanje, a neki zajedničkim čitanjem naglas pokušavaju osvijestiti jedno od temeljnih ljudskih prava, ono na pismenost. Čitanje i pisanje omogućuje razmjenu ideja i životnih iskustava te na taj način doprinosi pozitivnim društvenim promjenama.

Pozivamo i sve vas da nam se pridružite i čitate naglas sa svojim bližnjima!

Detalje o organizaciji LitWorld i Svjetskom danu čitanja naglas možete pronaći na ovoj poveznici.

Tekst: Marina Vidović Krušić, prof.

Fotografije: Marina Vidović Krušić i Prigorski.hr