Održano predavanje o volontiranju
Autor: Sanela Štubelj, 8. 12. 2015.

U ponedjeljak, 8. prosinca 2015., u 14:00 sati, voditelj volontiranja u Volonterskom centru „LINK“, Ivan Augustinčić, održao je predavanje o volontiranju učenicima i učenicama 2. i 4. razreda gimnazije.

Naša škola već je godinama uključena u volontiranje kroz dva projekta: „Pomoć u učenju“ – u kojem gimnazijalci i gimnazijalke daju instrukcije i pomažu u učenju učenicima i učenicama viših razreda OŠ „Vladimir Nazor“ i „Prijatelj pomagač“ – u kojem gimnazijalci i gimnazijalke pomažu u socijalizaciji i integraciji djece s intelektualnim teškoćama, koja pohađaju Centar za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci, tako da s njima sudjeluju u kreativnim radionicama, druže se i provode određeno vrijeme zajedno.

Kako je relativno nedavno, u Križevcima osnovan Volonterski centar „Link“, koji između ostalog nudi registraciju i uvođenje u bazu volontera, potpisivanje volonterskih ugovora, izdavanje volonterskih knjižica i izdavanje potvrda o volontiranju; Gimnazija Ivana Zakmardija Dijankovečkoga Križevci odlučila je svoje već postojeće volontere i volonterke, kao i sve novo-zainteresirane gimnazijalce i gimnazijalke spojiti s Volonterskim centrom „Link“ i tako im omogućiti registraciju i dobivanje potvrda o volontiranju. Kao jedan od koraka na tom putu, u ponedjeljak, 8.12.2015., Ivan Augustinčić iz VC-a „Link“ održao je  predavanje za učenike i učenice 2. i 4. razreda gimnazije. Predavanje se sastojalo u predstavljanju Zakona o volontiranju, Etičkog kodeksa volontera, pravima i obavezama volontera, ugovora o volontiranju i volonterske knjižice. Najzanimljiviji dio su bile fotografije koje su prikazale dosadašnje aktivnosti Volonterskog centra „Link“. Na predavanje se odazvalo 22 gimnazijalaca i gimnazijalki koji su sa zanimanjem slušali Ivanovo izlaganje.

Preostaje nam još jedno predavanje za volontere - učenike i učenice 3. razreda, nakon čega će svi volonteri i volonterke proći kroz kratku edukaciju. Kad završe s edukacijom, početkom idućeg polugodišta, volonteri i volonterke iz gimnazije krenuti će s davanjem instrukcija učenicima i učenicama dvaju osnovnih škola s područja grada, kao i s druženjem s djecom s intelektualnim teškoćama iz COOR-a Križevci.

Sanela Štubelj, prof. psihologije