Otvorena izložba "Ivan Zakmardi Dijankovečki i njegovo doba"
Autor: Zoran Kovač, 23. 12. 2015.

U srijedu 23.12.2015., zadnji dan nastave u prvom polugodištu školske godine 2015./2016., učenici 3.d razreda prirodoslovno-matematičke gimnazije priredili su sa svojim razrednikom dr. sc. Ivanom Peklićem izložbu pod nazivom „Ivan Zakmardi Dijankovečki i njegovo doba“.

Izložba je postavljena u tri tematske cjeline. U prvoj je učionici predstavljena umjetnost u Zakmardijevo doba -  književnost, slikarstvo, kiparstvo i arhitektura uz zvuke glazbe 17. stoljeća u pozadini. U drugoj su učionici predstavljena znanstvena i tehnička dostignuća znanstvenika i istraživača kojima je Zakmardi bio suvremenik. U trećoj učionici moglo se upoznati s modom visokog društva, ali i običnih građana, te s hranom s kraljevskih i pučkih stolova toga vremena. U samom holu škole mogli su se vidjeti detalji iz života Ivana Zakmardija, ali i Križevaca u Zakmardijevo doba.

Posebnu pažnju posjetitelja plijenila je kopija Škrinje privilegija koja je baš na isti dan 23. prosinca, ali davne 1643. bila dovršena po Zakmardijevoj narudžbi. U našu su škrinju privilegija učenici stavili svoju verziju godišnjih izdanja „Večernjeg lista“. Svako je godište sadržavalo značajnija otkrića i događaje od 1600. do 1667. godine.

Razgled izložbe završio je kušanjem čobanca po receptu iz sedamnaestog stoljeća i štrukli kojima se recept odonda nije mijenjao. Čobanac i mnoštvo kolača su pripremile učenica Ivana s mamom Ivankom Kontin, štrukle su ispekle sestre Sabina, Katarina i Gabrijela Srbljinović, a tortu sa Zakmardijevim portretom ispekla je učenica Ana Bratić.

Prije samog otvorenja izložbe u uvodnom dijelu članovi udruge Potkalnički plemenitaši izveli su nekoliko starih plesova.

Izložba je kao projekt pripremana oko šest tjedana, a obuhvaćeni sadržaji gradivo su nastave povijesti kraja drugog i početka trećeg razreda gimnazije. Ovom izložbom završili smo niz ovogodišnjih događanja u školi povodom 340. obljetnice gimnazijskog školovanja u Križevcima.

Više fotografija s otvorenja izložbe može se vidjeti u foto-galeriji...