Obilježen Dan frankofonije
Autor: Zoran Kovač, 17. 3. 2016.

Kao i prethodnih godina, i u ovoj školskoj godini Gimnazija Ivana Zakmardija Dijankovečkoga uključila se u obilježavanje Mjeseca frankofonije koje se tradicionalno slavi tijekom ožujka. Budući da je Hrvatska pridruženi član Međunarodne organizacije za frankofoniju (OIF) čiji je cilj promicanje francuskoga jezika te kulturne i jezične raznolikosti, u četvrtak, 17. ožujka 2016. g. priključili smo se proslavi Dana frankofonije u školskoj knjižnici.

Učenica 4.c razreda, Ines Radić, uz prethodnu najavu Eve Subotičanec na francuskom i Ane Tkalec na hrvatskom jeziku, objasnila je pojam Frankofonije i prikazala položaj francuskog jezika u svijetu. Ostali učenici koji uče francuski jezik sudjelovali su u proslavi tako da su pronašli recepte nekih od najpoznatijih francuskih slastica te su ih (uglavnom uz pomoć mama i baka) pripremili za profesore i svoje vršnjake. Neke od slastica koje smo imali priliku degustirati su mousse au chocolat, croissants, gâteau marbré, tarte au citron, quiche lorraine, madeleine, crêpes au jambon, tarte aux pommes i fondant au chocolat.

Zahvaljujem svim učenicima, profesoricama Željki Kržek-Novosel, Suzani Knežević, Ireni Fresl, Jasminki Čavlović, Ireni Orak, Gordani Pintarić-Kovač, Jelkici Štironja, Sanji Jelenak, Magdaleni Markešić, Saneli Štubelj, Sofiji Koretić, profesoru Bruni Marinkoviću, te ravnatelju, Zoranu Kovaču koji su se odazvali na proslavu.

Mateja Hanžić, prof.