Ugostili smo pet učenica i njihovu profesoricu iz Francuske
Autor: Zoran Kovač, 1. 6. 2016.

Od 24. do 30. svibnja naša je škola imala priliku ugostiti pet djevojaka iz Francuske i njihovu profesoricu engleskog jezika Carine Cazergue Sagaz. Suradnja naših dviju škola započela je početkom ove školske godine kada su nas u školskoj knjižnici posjetili profesorica Cazergue i njen kolega te održali predavanje o svom gradu Saint-Chély-d'Apcheru i Poljoprivrednoj školi François Rabelais te razgovarali s našim učenicima na francuskom jeziku.

Tijekom drugog polugodišta naši učenici prvih i drugih razreda kojima je drugi strani jezik francuski upoznali su se su putem Skype-a s učenicama koje su nas posjetile. Njihova komunikacija nastavila se na društvenim mrežama te su ih u svibnju naše učenice Magdalena Lauš, Lorena Nemčić, Klara Vrhovec, Matea Zrinjski i Magdalena Bertić primile tijekom jednog tjedna u svoje domove. Tako su djevojke Sarah, Marie, Léa, Louise i Gabrielle u križevačkim obiteljima mogle vježbati komunikaciju na engleskom jeziku, budući da u svojoj školi dio predmeta slušaju upravo na engleskom. Naši su pak učenici profitirali slušajući njihov francuski. Djevojke su u našoj školi pohađale redovitu nastavu, a nakon toga smo s njima obilazile grad i okolicu - posjetile smo Visoko učilište, grkokatoličku katedralu, crkvu sv. Križa, munjaru, muzej, obiteljsko imanje Plavec gdje smo jahale konje, Kalnik, Čabraje. Tijekom vikenda smo napustile grad kako bi vidjele glavni grad. Tamo smo obišle Muzej prekinutih veza, Muzej torture, katedralu, Gornji grad i Kamenita vrata te su imale priliku vidjeti dio uličnog festivala Cest is the d'Best. Posljednji dan zajedničkog druženja proveli smo na Kalniku uz cjelodnevno druženje s roditeljima koji su, prema riječima profesorice Cazergue, ugostili Francuskinje kao da su članice njihovih obitelji.

Ovom prilikom zahvaljujemo profesorima koji su ugostili djevojke na predmetima koje predaju, roditeljima koji su primili djevojke u svoje domove i bili im na raspolaganju te učenicama koje su im posvetile svoje slobodno vrijeme kako bi im boravak bio što zanimljiviji i ugodniji. Druge školske godine pozvani smo u Saint-Chély-d'Apcher, a budući da bismo voljeli nastaviti ovu suradnju, nadamo se da ćemo to putovanje i ostvariti.

Željka Kržek Novosel i Mateja Hanžić