« Travanj 2024 »

Gimnazijalci u borbi protiv klimatskih promjena
Autor: Marina Vidović Krušić, 10. 5. 2019.

Ponukani globalnim pokretom “Fridays for Future” učenici naše škole Ena Belani i Klaudije Mažar (2. c) u našem su gradu pokrenuli inicijativu za smanjivanje klimatskih promjena. Uz podršku Volonterskog centra “Link” 10. svibnja 2019. u dvorani Turističkog informativnog centra održana je tribina “Klimatske promjene i što možemo učiniti?”, a o klimatskim su promjenama govorili doc. dr. sc. Robert Pašičko i Dijana Mijač Dretar, voditeljica sustava kvalitete i zaštite okoliša u Komunalnom poduzeću Križevci.

“Fridays for Future” globalni je pokret u sklopu kojega mladi diljem svijeta organiziraju prosvjede kao apel vladajućima da promijene zakone koji se tiču onečišćenja okoliša i time zaustave globalno zatopljenje. Kako bi mogli djelovati na lokalnoj razini, Ena Belani i Klaudije Mažar pokrenuli su stranicu na Facebooku pod nazivom “Fridays for Future Križevci”, na kojoj se može saznati više o samome projektu.

Na prvoj tribini sudjelovali su učenici 3. b i 3. c razreda u pratnji nastavnica Anite Sokač i Marine Vidović Krušić, a svi prisutni su mogli poslušati dva poučna predavanja – o klimatskim promjenama na globalnoj razini govorio je doc. dr. sc. Robert Pašičko, a voditeljica sustava kvalitete i zaštite okoliša Dijana Mijač Dretar predstavila je novi sustav gospodarenja otpadom u Križevcima i mjerama koje se poduzimaju lokalno u svrhu smanjenja zagađivanja okoliša. Ova je tribina tek početak, a Ena i Klaudije odlučili su u Križevcima organizirati niz radnih akcija poput edukativnih predavanja, sadnje stabala i čišćenja zagađenih površina kako bi učinili svoj grad čišćim i zdravijim mjestom za život te postali primjer ostalim građanima kako mogu pozitivno utjecati na naš jedini dom, planet Zemlju. Akcije će se održavati petkom, jednom mjesečno. Ovom prilikom pozivamo sve zainteresirane da se priključe i tako daju podršku našim učenicima. Imajmo na umu da svi trebamo djelovati i čuvati naš planet jer promjene kreću od nas samih!

Tekst: Ena Belani, 2.c

Fotografije: Facebook