« Ožujak 2024 »

Bogatstvo je u zajedništvu (Hrvatsko – ukrajinski dan u 3. c razredu)
Autor: Mateja Hanžić, 30. 1. 2023.

Da kultura, književnost, glazba i hrana mogu najbolje povezati ljude, posvjedočili su učenici 3.c razreda u četvrtak, 19. siječnja 2023. na satu hrvatskog jezika. Bio je to pomalo neobičan sat jer smo ga posvetili upoznavanju hrvatske i ukrajinske povijesti, kulture, običaja, glazbe i književnosti. Za početak sata učenici su pripremili kratka izlaganja o ovim dvjema zemljama. Zatim je slijedio razgovor o sličnostima i razlikama među njima tijekom kojeg smo se posebno dotaknuli teme povijesti i književnosti. Osobito lijepo bilo je kada je učenik Adam na ukrajinskom jeziku pročitao pjesmu Чого являєшся мені У сні? (Zašto mi se javljaš u snu?) poznatog ukrajinskog književnika Ivana Franka.

Iako pjesmu tijekom čitanja nismo sasvim razumjeli, prepoznali smo sličnost hrvatskog i ukrajinskog jezika u pojedinim riječima, a kasnije u razgovoru Adam je objasnio o čemu pjesma govori. Nakon što smo se nahranili znanjem i lijepom riječju, uživali smo u ukusnoj hrani koju su pripremile vrijedne ruke naših mama i baka. Tako su se na zajedničkoj trpezi našli štruklji od sira, pita od jabuka, orehnjača, makovnjača, palačinke, domaće pogače, kruh, suhomesnati proizvodi, sve nama dobro poznate delicije, ali i jedno tradicionalno ukrajinsko jelo – vareniki. Adam nam je objasnio kako se pripremaju vareniki, a on je saznao na koji način nastaju najpoznatija jela našega kraja. Sve to začinili smo glazbom koja je popularna među mladima u Hrvatskoj i Ukrajini. Na kraju sata zaključili smo da je zajedništvo najveće bogatstvo koje nam daje priliku da s drugima podijelimo ono što imamo i znamo.

Jelena Miklečić, prof.