« Svibanj 2024 »

Obilježen Svjetski dan životinja
Autor: Zoran Kovač, 9. 10. 2013.

Svjetski dan zaštite životinja obilježava se 4. listopada. Na taj se dan pokušava podići svijest o važnosti životinja i čovjekova odnosa prema njima jer svaki dan izumiru deseci životinjskih vrsta.

Prvi put je obilježen 1931. na konvenciji ekologa u Firenci kako bi se upozorilo na ugroženost životinja. Odabran je datum 4. listopada jer je to dan svetog Franje Asiškog koji je bio poznat kao veliki prijatelj životinja. U Hrvatskoj su najugroženiji vuk, ris, sve vrste šišmiša, ptice pjevice, vodozemci. Hrvatska je jedna od najbogatijih europskih zemalja po biološkoj raznolikosti i pretpostavlja se da se u njoj nalazi čak 100 tisuća zaštićenih vrsta.
U petak, 4. listopada članovi Biološke grupe Gimnazije Ivana Zakmardija Dijankovečkoga obilježili su Dan životinja prigodnim panoima, a pod odmorima u učionici broj 1 prikazivali su se spotovi vezani uz zaštićene i izumrle životinjske vrste. Ukazali smo na važnost odgovornog ponašanja prema kućnim ljubimcima i problemu napuštanja pasa. Cijeli dan smo skupljali dobrovoljne priloge za kupnju hrane koju doniramo azilu za napuštene pse „Ottova kućica“ kod Koprivnice. Skupili smo 421 kn i kupili 60 kg hrane za pse i nadamo se da smo tako barem malo pomogli azilu. Vjerujemo da ćemo potaknuti ljude koji žele kućnog ljubimca da se odluče na udomljavanje pasa.

Gordana Pintarić-Kovač

Više fotografija možete pogledati  u foto-galeriji na ovoj poveznici...