« Svibanj 2024 »

Potičemo čitanje kroz projekt „Tulum s(l)ova“
Autor: Željka Širola, 25. 10. 2013.

U Mjesecu hrvatske knjige i međunarodnome Mjesecu školskih knjižnica 40-tak školskih knjižnica diljem Hrvatske uključilo se u nacionalni projekt poticanja čitanja Tulum s(l)ova. Cilj je projekta utjecati na jačanje pozitivnoga stava učenika prema čitanju promoviranjem čitanja iz užitka. Projekt traje godinu dana, a započeo je noćnim čitateljskim susretom koji se u isto vrijeme, u petak 25. listopada u večernjim i noćnim satima, održao u svim školama sudionicama. U ovaj se program ove godine po treći puta uključila i naša škola. Voditeljica tima za provedbu projekta je školska knjižničarka, prof. Suzana Knežević.

Noćni čitateljski susret

U našoj školskoj knjižnici ove je godine uz knjigu tulumarila 21 učenica i učenik te četiri profesorice. Druženje je, nakon nastave u poslijepodnevnom turnusu, započelo večerom koju su donošenjem delicija iz svojih domova pripremili svi sudionici. Potom smo donijeli pravila ponašanja na susretu nakon čega je uslijedilo spajanje putem Skypea sa sudionicima Tuluma s(l)ova u Prvoj gimnaziji Varaždin. Učenici i profesorice predstavili su jedni drugima svoje škole i knjižnice, a potom su si međusobno pročitali po jedan poetski tekst. Našu je školu čitanjem pjesme predstavila učenica Ana Bratić.

Nakon virtualnoga susreta s varaždinskim gimnazijalcima uslijedilo je podsjećanje na Tulum s(l)ova održan u našoj školi prethodne dvije godine. Tako su se ovogodišnji sudionici, uz prezentaciju knjižničarke Suzane Knežević, upoznali sa svojim prethodnicima na ovome projektu, ali i stekli cjelovit uvid u projekt u kojem ih u drugoj etapi očekuje volontersko čitanje u lokalnoj zajednici (npr. 2011. “tulumaši” su čitali priče djeci u Dječjem vrtiću “Zraka sunca” u Križevcima).

Nakon ovog motivirajućeg uvoda uslijedio je glavni dio večeri - čitanje ulomaka knjiga po izboru učenika. Učenici su sjedili na strunjačama na podu, pokriveni dekama i naslonjeni na jastučiće te uz svjetlo svijeća i baterija čitali ostalima tekstove koje su odabrali. Izbor knjiga bio je raznovrstan: od humorističnih do horor tema, od ljubavnih do knjiga fantastike, proze i poezije, domaćih i stranih autora. Učenica Tea Knapić podijelila s ostalima i vlastitu napisanu pjesmu.

Iako je Tulum slova namijenjen učenicima 1. i 2. razreda, na noćnome susretu sudjelovala je i Nikolina Lacković, učenica 4. razreda koja je sudionike počastila svojim scenskim nastupom – monologom iz romana Ako ostanem spisateljice Gayle Forman s kojim je prošle godine nastupala na smotri Lidrano. Tim je nastupom najbolje motivirala i ostale sudionike na čitanje te knjige. Kao gošća je tulumu prisustvovala i bivša učenica škole prof. Martina Majdak koja je s učenicima, osim čitanja jedne svoje objavljene priče, podijelila i svoja iskustva u pohađanju različitih radionica na kojima oni koji vole pisati mogu usavršiti svoj talent.

Čitateljski tulum završili smo jedenjem torte koju je, naravno u obliku sove!, napravila jedna od sudionica susreta, učenica Ana Bratić.

Promoviranje čitanja u lokalnoj zajednici

Kroz sljedećih godinu dana učenici koji su sudjelovali na noćnim čitateljskim susretima izlazit će u lokalnu zajednicu te će u ustanovama, udrugama, poduzećima i na javnim mjestima čitati svojim sugrađanima. Snimljeni trenuci čitanja bit će postavljeni na korisničke profile školskih knjižnica na društvenim mrežama. Na temelju praćenja svih aktivnosti tijekom godine proglasit će se školska knjižnica koja je bila najuspješnija u provođenju projekta.

Projekt, koji se ove godine na nacionalnoj razini provodi po treći puta, osmislila je Draženka Stančić, knjižničarka OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog iz Ivanca, u suradnji s udrugama Hrvatska mreža školskih knjižničara i Hrvatska udruga školskih knjižničara. Program u našoj školi, uz podršku v. d. ravnatelja Zorana Kovača, priredile su uz profesoricu S. Knežević profesorice Sanela Štubelj (školska psihologinja) i Željka Širola (prof. matematike i  informatike).

Suzana Knežević, prof.