« Svibanj 2024 »

Kroz projekt „Prijatelj volonter“ naši će učenici pomagati djeci s posebnim potrebama
Autor: Željka Širola, 17. 10. 2013.

Centar za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci (COOR) u suradnji s našom školom pokrenuo je u školskoj godini 2013./14. projekt «Prijatelj volonter» čiji je cilj organizirati druženje  učenika obiju škola kako bi se djeci s poteškoćama u razvoju pomoglo u integraciji i socijalizaciji, a kod gimnazijalaca poticalo volontiranje, kvalitetno provođenje slobodnog vremena i cjeloživotno učenje. Dana 16. i 17. listopada održani su prvi susreti naših učenika i učenika COOR-a. Koordinatorica za provođenje projekta u našoj školi je školska psihologinja, prof. Sanela Štubelj.

Projekt je planiran u nekoliko etapa. Nakon uvodnoga susreta uslijedit će nekoliko radionica s gimnazijalcima na kojima će se oni pripremati za druženje i rad s djecom s poteškoćama u razvoju. Potom su planirana sama druženja koja su zamišljena kao zajedničko sudjelovanje u aktivnostima koja Centar priređuje povodom blagdana, kada će gimnazijalci i gimnazijalke pomagati djeci s posebnim potrebama u izradi čestitki i ukrasa, s njima crtati, bojati, rezati, lijepiti, modelirati, plesati, pjevati... Osim kreativnih radionica zamišljeno je da naši učenici s djecom odlaze u šetnju u grad, u posjet nekim kulturnim događanjima i sl. Dio djece koja sudjeluju u projektu boluje od cerebralne paralize i nalazi se u invalidskim kolicima pa će im konkretna pomoć njihovih novih prijatelja gimnazijalaca dobro doći u kretanju gradom.

- Bilo je planirano da u projekt bude uključen samo jedan razredni odjel iz COOR-a (sedmero učenika), ali zbog velike zainteresiranosti gimnazijalaca (čak trideset učenika), projekt se proširio na još dva razredna odjela – rekla je Helena Strsoglavec, prof. iz Centra.

Upoznavanje naših učenika s djecom iz COOR-a

Dana 16. i 17. listopada u COOR-u su održani uvodni sastanci za gimnazijalce (učenike 2., 3. i 4. razreda). U uvodnom dijelu učenicima se obratila ravnateljica COOR-a Marija Prodan, prof. defektologije koja ih je pozdravila i predstavila im svoju ustanovu i njezine polaznike. Zatim su govorile Helena Strsoglavec, prof. rehabilitacije, učiteljica rehabilitatorica u COOR-u i Mihaela Brkić, prof. defektologije, stručna suradnica – defektologinja. Njih dvije objasnile su gimnazijalcima što je to volontiranje, kako se volontiranje uklapa u cijeloživotno učenje, kako će izgledati projekt «Prijatelj volonter», što se od njih očekuje, koje su im obaveze i prava kao volontera i slično. Učenici su se potom upoznali s djecom iz COOR-a koja su ih veselo dočekala.

- U COOR-u smo lijepo dočekani, uz grickalice i sokove. Ipak najljepši doček bili su nam osmijesi, zagrljaji i poljupci koji smo dobili od učenika i učenica COOR-a, kao i njihovo veselje i pozitivnost – rekla je profesorica Sanela Štubelj, voditeljica gimnazijalaca - volontera u ovome projektu.

Nadamo se da će projekt zaživjeti i želimo uspjeh našim volonterima!