« Svibanj 2024 »

Pekli smo palačinke i prikupili oko 600 kuna za djecu u Africi
Autor: Željka Širola, 20. 12. 2013.

Učenici 2.a razreda Gimanzije Ivana Zakmardija Dijankovečkoga u Križevcima osmislili su zanimljivu aktivnost prikupljanja financijskih sredstava za siromašnu djecu Afrike. U petak, 20. prosinca 2013. godine u prijepodnevnom turnusu u holu škole svojim školskim prijateljima i nastavnicima su pekli i prodavali palačinke.

„Učenici su pokazali svoje umijeće pripremanja slasnog doručka, a ujedno su uz rad, međusobno druženje i topli obrok prikupili oko 600 kuna kako bi djeci u Etiopiji osigurali školski pribor i ostale potrepštine za nastavak školovanja“, rekla je školska povjerenica projekta Željka Širola, prof.

Prvo smo pripremali smjesu. Učenice 2.a su odlično to odradile. A dječaci su budnim okom pratili ishod i jesu li svi potrebni sastojci iskorišteni.

Pečenje je proteklo odlično. Neki do sada nisu pekli palačinke i ovom akcijom su otkrili veliko veselje i radost što su malim doprinosom na ovaj način pomogli djeci u Africi.

Roditelji su donirali potreban materijal za palačinke: jaja, brašno, mlijeko, sol, šećer, ulje. Djeca su donirala linoladu pa punjenje palačinki i čokoladni preljev, profesionalne tave za pečenje. Jer bez dobre tave ova akcija ne bi bila moguća, stoga se ovim putem zahvaljujem Tomislavu Horvatu i Petru Amidžiću na posudbi. Ostale sitnice je osigurala razrednica 2.a.

Majstori u pečenju palačinki bile su: Karla Pavliček, Lucija Katalenac, Liza Gajski, Ira Majnarić, Lora Benjak.

A brzinu u serviranju i distribuciji gotovih proizvoda pokazali su: Nera Delić, Lovro Ivančić, Dijana Kraljević, Ana Perc, Ivana Martiničić i Paula Markov.

Dečki su pazili na blagajnu i promociju. Marketing je bio na visokoj razini s obzirom da smo prikupili oko 600 kuna za školovanje učenika u Africi.

UNICEF u Hrvatskoj provodi mnoge akcije kako bi sva djeca, već od prvih dana života, dobila priliku odrastati u sigurnome i poticajnom okruženju. Od 2008. godine Ured UNICEF –a za Hrvatsku, u suradnji sa zainteresiranim odgojno – obrazovnim institucijama, prikuplja sredstva za projekt Škole za Afriku. Njime se djeci iz 13 afričkih zemalja želi osigurati jedno od temeljnih prava – pravo na obrazovanje. U protekloj je godini projekt podržalo više od 80 000 djece iz cijele Hrvatske.

Naša škola je od ove školske godine aktivni sudionik ovog velikog projekta. Tijekom cijele školske godine bit će održavana predavanja i kreativne radionice kako bismo što više osvijestili svoje učenike o potrebama djece svih životnih dobi u Africi. Na kraju nastavne godine završit ćemo ovogodišnji ciklus velikim sportskim turnirom koji će organizirati učenici. O svim daljnjim aktivnostima javnost i prijatelji naše škole bit će obaviješteni.

Naša djeca na zanimljiv i poučan način imaju priliku pomoći kroz organiziranje različitih aktivnosti prikupljanja sredstava za pomoć svojim vršnjacima u Etiopiji. Novac koji prikupe uporabit će se za izgradnju i obnovu škola te sanitarnih prostorija, opskrbu pitkom vodom, nabavu knjiga i dodatnu edukaciju školskog osoblja. Posebna će se briga voditi o djevojčicama kojima je više od dječaka uskraćena mogućnost obrazovanja.

UNICEF je vodeća svjetska organizacija koja se brine za djecu. Djeluje u više od 190 zemalja i područja kako bi očuvao, zaštitio i poboljšao živote djevojčica i dječaka. S više od 6 desetljeća iskustva u kriznim situacijama na terenu, UNICEF spašava živote djece na područjima pogođenim prirodnim katastrofama i sukobima. Napominjemo da se UNICEF u potpunosti financira donacijama pojedinaca, poduzeća, zaklada, udruga i vlada.

Željka Širola, prof.