« Svibanj 2024 »

U našoj školi održan Sajam studija
Autor: Željka Širola, 13. 12. 2013.

Dana 13. prosinca 2013. s početkom u 19 sati u našoj je školi, u suorganizaciji  s križevačkom udrugom P.O.I.N.T., već desetu godinu za redom održan Sajam studija koji je namijenjen maturantima i mlađim učenicima kako bi se informirali o upisima na fakultete te saznali što ih sve očekuje na studiju. S učenicima su svoja iskustva studiranja podijelila 43 studenta i studentice s 21 različitog fakulteta i visoke škole.

Već tradicionalno, Sajam se sastoji od dva dijela. U prvom dijelu koji se održao u školskoj knjižnici uvodni govor održao je ravnatelj škole Zoran Kovač koji nas je kratkom prezentacijom fotografija podsjetio na početke održavanja Sajma studija iz davne 2004. i 2006. godine. Učenike je zatim pozdravio suorganizator Sajma studija Mario Rajn, predsjednik križevačke Udruge P.O.I.N.T. Potom je novoosnovanu Udrugu studenata Koprivničko – križevačke županije predstavio njezin potpredsjednik Matija Matus, uz popratni fotografski sadržaj s najznačajnijih događanja koje je Udruga organizirala.

Uslijedilo je predavanje stručne suradnice psihologinje Valerije Kramar Mihalić iz križevačke podružnice Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Ona je dala pregled statističkih pokazatelja HZZ-a o traženim i onim manje traženim strukama i zanimanjima, predstavila neke korisne mrežne stranice na kojima se mogu naći detaljniji podaci, objašnjavala koje su još dodatne vještine i znanja, uz diplomu, potrebna za lakše zapošljavanje i dr.

U drugom dijelu Sajma studija učenici su slobodno šetali aulom naše škole u kojoj su bile klupe/štandovi s predstavnicima – studentima s pojedinih fakulteta. Učenici su studentima postavljali pitanja u vezi s kolegijima koje slušaju, o studentskom životu, mogućnostima zapošljavanja nakon završenog fakulteta, profesorima, ispitima i svemu ostalome što ih je zanimalo. Najvažnije pitanje bilo je u vezi s državnom maturom - koje izborne predmeta izabrati za pojedine fakultete, koliko bodova nosi pojedini predmet, jesu li ocjene s državne mature kompatibilne bodovima itd.

Na ovogodišnjem Sajmu studija svoje su predstavnike imali sljedeći fakulteti: Medicinski fakultet, Filozofski fakultet, Ekonomski fakultet, Kineziološki fakultet, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Farmaceutsko – biokemijski fakultet, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Fakultet strojarstva i brodogradnje (iz Zagreba i Rijeke), Učiteljski fakultet, Pravni fakultet, Geodetski fakultet, Grafički fakultet, Hrvatski studiji, Hrvatsko katoličko sveučilište, Geodetski fakultet, Tehničko veleučilište Zagreb, Rudarsko – geološko – naftni fakultet, Edukacijsko – rehabilitacijski fakultet, Veterinarski fakultet, Fakultet političkih znanosti i Fakultet prometnih znanosti.

Ove školske godine imali smo gotovo podjednak broj studenata i studentica koji su predstavljali svoje fakultete i visoke škole, kao i zainteresiranih učenika i učenica (njih pedesetak), tako da smo se šalili da je svaki učenik/ca imao svog studenta/icu da sazna iz prve ruke sve što ga/ju zanima o studiju.

Sve u svemu, bio je ovo uspješan jubilarni, deseti Sajam studija!

Sanela Štubelj, prof., stručna suradnica psihologinja

Ostale slike možete pogledati ovdje.