« Svibanj 2024 »

Večeri poezije u prvim razredima
Autor: Željka Širola, 17. 12. 2013.

Nakon što su na satovima hrvatskoga jezika obradili sve gradivo vezano za liriku i naučili kako se interpretira lirska pjesma, učenici 1. c i 1. d razreda predvođeni prof. Marijom Milas upriličili su 17. prosinca večeri poezije na kojima su krasnoslovili pjesme poznatih hrvatskih pjesnika. Neki su učenici čitali i pjesme koje su sami napisali, a dobrom raspoloženju pridonijelo je još i pjevanje i sviranje božićnih pjesama.

U 1. d pjevalo se uz pratnju gitara, flaute i saksofona. Učenici koji pohađaju ili su pohađali glazbenu školu  Vlaho-Josip Štironja, Nera Kovač, Helena Mrnjavčić, Filip Wolf i Marko Čeredar i u holu škole odsvirali su nekoliko božićnih pjesama kako bi ih čula cijela škola te su bili nagrađeni velikim pljeskom. Na kraju pjevanja, sviranja i recitiranja poezije učenici su se počastili grickalicama i sokom.

Svoje dojmove o ovom neobičnom satu lirike podijelila je s nama učenica 1.c razreda Petra Picig:

Naše dosadašnje životno iskustvo bogatije je za ovu divno provedenu večer. Profesorica Marija Milas željela nam je pokazati da je lirika namijenjena za opuštanje i uživanje, što na redovnom satu hrvatskoga jezika ne možemo iskusiti. Naša zadaća bila je interpretirati lirsku pjesmu za koju smatramo da nas opisuje. Zato se kroz izbor pjesama mogla vidjeti osobnost pojedinca pa smo samim time dublje upoznali jedni druge. Blagdansko raspoloženje još je više upotpunilo tu posebnu večer. Pjevajući božićne pjesme osjećalo se zajedništvo među nama. Naša prva večer poezije sigurno će nam ostati u sjećanju jer je oko nas vladala toplina, srdačnost i ono najvažnije- ljubav.

Dino Davosir, 1. c