« Svibanj 2024 »

Naši učenici sudjelovali u akciji Crvenog križa povodom Svjetskog dana prve pomoći
Autor: Željka Širola, 25. 9. 2013.

Dana 25. rujna 2013. u  vremenu od 10 do 12 sati na središnjem je gradskom trgu, u organizaciji Gradskog društva Crvenog križa Križevci, održano predstavljanje simulacije prometne nesreće te postupka nakon nje. U toj je akciji sudjelovala i Mladež Hrvatskog Crvenog križa naše škole koja je demonstrirala postupak pružanja prve pomoći unesrećenima. Ekipu pružanja prve pomoći činili su učenici Danijela Bočkaj, Leonardo Ištvanović, Domagoj Kešer, Matija Klarić i Marija Knapić predvođeni profesoricom Željkom Nemet Mihajlović.

Na taj je način obilježen Svjetski dan prve pomoći koji je ove godine posvećen djeci i vozačima. Budući da prometne nesreće predstavljaju velik društveni problem, ovom se prigodom ukazalo na važnost pružanja prve pomoći kao prvog koraka u spašavanju ljudskih života gdje brza reakcija i pravilna primjena postupaka prve pomoći na mjestu nesreće za vrijeme čekanja dolaska hitnih službi može značajno smanjiti broj smrtnih slučajeva i ozljeda.

U akciji su sudjelovali i Policijska uprava koprivničko-križevačka, Policijska postaja Križevci, Područni ured za zaštitu i spašavanje Koprivnica, Javna vatrogasna postrojba Križevci, Auto moto klub Križevci i Hitna medicinska pomoć.

Inače, sudjelovanje naših učenika iz Mladeži Hrvatskog Crvenog križa u aktivnostima Gradskog društva Crvenog križa uobičajeno je tijekom cijele godine pa tako naši učenici npr. redovito pomažu u organiziranju akcija dobrovoljnog darivanja krvi.

U ovoj posljednjoj akciji učenici su pokazali svojim sugrađanima vještine pružanja prve pomoći te tako svoje znanje na najbolji mogući način upotrijebili kako bi poučavali i druge te širili svijest o tome kako je u svakodnevnome životu važno znati pružiti prvu pomoć unesrećenim osobama.