« Svibanj 2024 »

Profesor Ivan Peklić postao doktor znanosti
Autor: Željka Širola, 22. 11. 2013.

Na Sveučilištu u Zadru 22. studenoga 2013. profesor povijesti u našoj školi Ivan Peklić stekao je doktorat iz humanističkih znanosti, smjer povijest. Obranio je doktorsku disertaciju pod naslovom Društvena i politička djelatnost Franje Markovića kojom je dao velik doprinos istraživanju nacionalne, ali i zavičajne, kulturno-povijesne baštine.

Profesor Ivan Peklić upisao je doktorski studij Sveučilišta u Zadru školske godine 2010./2011. te nakon izvršenih obaveza pristupio obrani doktorske disertacije. Njegov doktorski rad bavi se Franjom Markovićem, jednim od najznačajnijih hrvatskih intelektualaca (sveučilišnim profesorom, znanstvenikom, književnikom, političarom) iz  2. polovice 19. stoljeća rođenim u Križevcima. Doktorski rad ima ukupno 354 stranice koje uključuju tekst, tablice, grafikone te jedan slikovni prilog.

Iz ocjene doktorske disertacije:

Kandidat je svojom istraživačkom metodom s temeljitošću u istraživanju arhivskog rada i kompilacijom navedene mnogobrojne literature pokazao društveno i političko djelovanje Franje Markovića. Pri tome se pridržavao pravila historiografskog znanstvenog pristupa, pa je njegova obrada naslovljene problematike bez sumnje golem i značajan doprinos hrvatskoj historiografiji, koja se samo uzgredice bavila Markovićem kao društvenim i političkom djelatnikom, jer ga je dosadašnja historiografija prikazivala gotovo samo kao književnika i filozofa. Stoga je riječ o nekoj vrsti sinteze koja se može uvrstiti u jednu od kapitalnih djela suvremene hrvatske historiografije u kojoj je kandidat Ivan Peklić obradio vrlo široko djelovanje Franje Markovića, svestrane i značajne osobe, koje je do ovoga istraživanja fragmentarno i uzgredično istraživan te ovom disertacijom prvi puta u historiografiji tako opsežnoj temeljito te cjelovito  obrađen. (dr.. sc. Zlata Kerže Živaković)

Čestitamo dr. Pekliću na ovom znanstvenom uspjehu!