« Ožujak 2024 »

Maturalno putovanje
Autor: Zoran Kovač, 1. 7. 2017.

Od 17. do 23. lipnja 2017. godine učenici trećih razreda naše škole bili su na maturalnom putovanju u pratnji profesorica Irene Ines Orak i Željke Kržek Novosel te profesora Tomislava Somođija i Ernesta Jurišića tijekom kojega su posjetili neke od zemalja i gradova srednje Europe.

Najprije su se zaputili u Beč, glavni grad Austrije, gdje su proveli dva dana. Ondje su razgledali najvažnije spomenike i znamenitosti, oduševili se prostranim parkom dvorca Belvedere te raskošnom unutrašnjosti dvorca Schönbrun koji je bio rezidencija habsburških vladara od 18. st. do 1918. godine.

Svim se učenicima veoma svidio Prirodoslovni muzej, jedan od najvećih prirodoslovnih muzeja koji se nalazi u samom centru grada Beča.

Nakon Austrije učenici trećih razreda uputili su se prema Češkoj te su se smjestili u njen glavni grad Prag. Nakon razgleda grada, praškog dvorca, katedrale sv. Vida i Zlatne ulice, učenici su nekoliko sati proveli u praškom zoološkom vrtu, jednom od najvećih u Europi.

Nakon razgleda Praga, učenici su bili na cjelodnevnom izletu u Dresdenu, glavnom gradu njemačke savezne pokrajine Saske poznatom i pod imenom „Firenca na Elbi“.

Posjetili su palaču Zwinger, barokni kompleks paviljona i galerija, bili su u Muzeju porculana, Galeriji starih majstora te Matematičko-fizičkom kabinetu.

Prag noću doživjeli su vožnjom rijekom Vltavom. U Pragu su bili i na brdu Petrin na kojem su posjetili vidikovac – minijaturni Eiffelov toranj te Labirint ogledala. Svi su bili oduševljeni izmjenama vode i svjetla na Križikovim fontanama koje je upotpunila glazba iz filma „Mamma Mia“.

Učenici su posjetili i Plzen, bili su u pivovari te u Muzeju pivarstva koji čuva legendu o izradi piva.

Sljedeći grad koji su posjetili bio je glavni i najveći grad Slovačke – Bratislava. Ondje su pogledali najvažnije znamenitosti grada: katedralu svetog Martina, predsjedničku palaču, glavni trg na kojem se nalaze stara gradska vijećnica i Rolandova fontana.

Posljednje odredište ovog maturalnog putovanja bio je glavni grad Mađarske – Budimpešta. Ondje su razgledali parlament, crkvu sv. Matijaša, Trg heroja i Citadelu.

U sklopu shopping centra Campona neki od učenika posjetili su Tropicarium, najveći akvarij srednje Europe. Ondje boravi nekoliko stotina životinja, od egzotičnih ptica, majmuna i riba do aligatora, morskih pasa i ostalih gmazova.

Na povratku do Križevaca učenici su kratko razgledali Balaton, najveće jezero središnje Europe.

Osim razgleda najvećih i najznačajnijih kulturnih i povijestnih znamenitosti gradova koje su posjetili, učenici su imali i dosta vremena za zabavu. Već prvog dana maturalnog putovanja u Beču posjetili su zabavni park Prater gdje su isprobali mnoge atrakcije koje su bile dostupne u zabavnom parku. Osim toga, učenici su tri večeri imali organizirani odlazak u najpoznatije disco klubove u Pragu.

Matea Koren,  3. b