« Travanj 2024 »

E-škola kemije treći puta u Križevcima
Autor: Zoran Kovač, 31. 1. 2011.

Uvijek aktivni i vrijedni mladi kemičari Gimnazije Ivana Zakmardija Dijankovečkoga Križevci u subotu 30. siječnja 2011. ugostili su po treći put e-školu kemije.

Preko stotinu učenika i profesora kemije Koprivničko-križevačke i Bjelovarsko-bilogorske županije izmjenjivalo se u 5 kemijskih radionica. Problem gnoma i jednadžba kemijske reakcije, Muka po ravnoteži, Temeljni pokusi u nastavi organske kemije, Termokemijska priča – grijemo se dok nas ima i Elektrokemijske putešestvije iliti kuda idu koji ioni radionice su koje su na vrlo zanimljiv način s učenicima i profesorima odradili dr. sc. Nenad Judaš, dr. sc. Vladimir Stilinović, Petar Vrkljan, prof. savjetnik i studenti PMF-a Ivana Brekalo i Topić Filip. Još zanimljiviji bili su šareni, vatreni i eksplozivni za e-školu kemije tradicionalni tzv. oproštajni pokusi.

Gimnazijski mladi lučbari na taj su prigodan način započeli 2011. godinu - Međunarodnu godinu kemije. Zgodno je ovom prilikom napomenuti da je razvoj kemije u Hrvatskoj krenuo baš iz Križevaca. Prije 150 godina osnovana je jedna od najstarijih europskih visokoškolskih ustanova Kraljevsko gospodarsko i šumarsko učilište u Križevcima čiji profesori su bili tvorci hrvatskoga znanstvenog nazivlja, autori udžbenika i utemeljitelji novih fakulteta.

U projektu e-škola kemije nadareni učenici aktivno se kroz ideje, probleme i literaturu putem foruma i elektroničke pošte povezuju sa znanstvenicima, a znanstvenici uključeni u program održavaju i niz edukativnih radionica diljem Hrvatske. Nositelj projekta u okviru Hrvatskog kemijskog društva je dr. sc. Nenad Judaš.

Za organizaciju cijelog događanja zaslužni su gospođa Gordana Pintarić-Kovač, prof. savjetnik, voditeljica međužupanijskog stručnog vijeća profesora kemije i gospodin Josip Šikić, prof., ravnatelj križevačke Gimnazije i dakako brojni učenici koji su pomogli pri pripremanju učionica, ali i cijele škole i bili dobri domaćini svojim dragim gostima.