« Travanj 2024 »

Rezultati državne mature u ljetnom roku šk.g. 2010./2011. i upisi na fakultete
Autor: Zoran Kovač, 16. 9. 2011.

Ovogodišnja generacija maturanta nije imala popravnih ispita na kraju nastavne godine te su svi stekli pravo polaganja ispita državne mature u ljetnom roku školske godine 2010./2011. Ispitima je pristupilo svih 72 maturanta. Sve obavezne ispite državne mature uspješno je položilo 70 maturanata, odnosno njih 97,2% i svi oni stekli su pravo upisa na visoka učilišta i fakultete koje su naveli usvojim prijavama.

Od toga je čak 44 maturanta (62,9%) upisalo željeni studij prvi na svojoj listi prioriteta. Trinaest maturanata (18,6%) upisalo se na studij drugi na svojoj listi želja, a 7 maturanata (10%) na studij treći po izboru. Ostalih 6 maturanata ovisno o svom uspjehu kroz gimnazijsko školovanje, rezultate na ispitima državne mature i možebitnim dodatnim provjerama za fakultete i visoka učilišta upisali su se na studije od četvrtog do šestog mjesta na listi prijavljenih studija.

Najviše naših maturanata studirati će u Zagrebu (47) i Varaždinu (6), a ostali su raspršeni u manjem broju u Čakovcu, Karlovcu, Koprivnici, Križevcima, Rijeci i Osijeku. Pojedinačno po studijima najviše je upisanih na studij medicine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu - čak 5 maturanata. Nadalje, 4 maturanta studirati će pravo na Pravnom fakultetu, 4 promet na Fakultetu prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, te po 3 maturanta poslovnu ekonomiju (EFZ), strojarstvo (FSB) i stručni studij graditeljstva (TVZ) također u Zagrebu. Detaljan pregled uipsa po svim fakultetima u pdf formatu je u prlogu uz napomenu da ukupan zbroj upisanih na popisu umjesto 70 iznosi 72 iz razloga što izvješće iz NISpVU baze prikazuje dvopredmetne studije pojedinačno.

Za uspjeh na maturi odnosno upis na željeni studij presudni su kontinuiran rad učenika sve četiri godine gimnazijskog školovanja, rad nastavnika, suradnja roditelja i dakako pravovremeni odabir studija.

Zoran Kovač

Priloženi dokumenti: