Ovaj mjesec: 2000
« Travanj 2024 »

Održano predavanje "Recentni dinosauri"
Autor: Zoran Kovač, 13. 3. 2015.

U organizaciji biološke skupine Gimnazije Ivana Zakmardija Dijankovečkoga Križevci u petak 13.3.2015. u učionici broj 1 održano je predavanje o pticama pod zanimljivim naslovom "Recentni dinosauri". Predavač je bio naš bivši učenik Josip Turkalj, sada student biološkog odsjeka PMF-a u Zagrebu.

Josip je nakon završene gimnazije  upisao Prirodoslovno-matematički fakultet u Zagrebu. Od 2013. član je fakultetske sekcije za ptice i rekreativno se bavio ornitologijom. U ljeto 2014. bio je u Yellowstone NP, nakon čega se aktivno baviti ornitologijom. Trenutno sudjeluje u dva projekta za Državni zavod za zaštitu prirode i Agenciju za zaštitu okoliša.

Predavanje je prigodno najavila voditeljica biološke skupine profesorica Gordana Pintarić-Kovač. Učenici su od Josipa mogli saznati puno zanimljivih činjenica - od nastanka ptica, naseljavanja pojedinih kontinenta, izumiranju pojedinih vrsta i slično.

Nakon predavanja uslijedio je kviz u kojem su prisutni učenici određivali ptice prema priloženoj literaturi, a sve uz malu pomoć predavača. Pobjednike je čekala nagrada - čokolada, a na kraju su ipak svi pobijedili!

Osim popularizacije prirodoslovlja cilj ovakvih predavanja je i vratiti na neki način naše bivše učenike nazad u školu. Osim što su bivši učenici kao studenti na izvoru najnovijih informacija i saznanja iz svijeta znanosti, pomažu i otvaranju škole  prema lokalnoj zajednici, a mogu biti putokaz i uzor sadašnjim  gimnazijalcima.