preskoči na sadržaj

Gimnazija Ivana Zakmardija Dijankovečkoga Križevci

Login
Učenje i matura

Mobilna aplikacija za vježbanje zadataka NCVVO
Hrvatski na maturi Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje
Jezični savjetnik Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje
Hrvatski u školi novi portal Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje
Bolje je hrvatski- Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje
Hrvatski na državnoj maturi - mobilna aplikacija
Nikola Tesla- Nacionalni portal za učenje na daljinu
eLektire- besplatne knjige za učenike i nastavnike
Engleski jezik online - učite uz pomoć British Councila
freeCodeCamp - naučite kodirati
Besplatni online tečajevi na Harvardu

Brojač posjeta
Ispis statistike od 10. 3. 2014.

Ukupno: 572799
Ovaj mjesec: 2650
Ovaj tjedan: 166
Danas: 12
Kalendar
« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Posjet konvenciji znanstvene fantastike - SFeraKon 2015.
Autor: Martina Majdak, 18. 5. 2015.

U subotu 16. svibnja 2015. mala skupina znan-fan entuzijasta iz naše škole posjetila je drugi dan konvencije znanstvene fantastike SFeraKon 2015. održane na FER-u u Zagrebu. 


SFeraKon je znanstveno fantastična konvencija, prva na ovim prostorima, koja nastavlja tradiciju Sajmova znanstvene fantastike, a svoje je ime SFeraKon dobila 1983. godine i od tada se održava bez prekida u organizaciji Društva za znanstvenu fantastiku SFera iz Zagreba. Već četvrt stoljeća SFera raspisuje natječaj za najbolje likovne i literarne radove djece osnovnih i srednjih škola na zadanu temu, a za malu skupinu učenika Gimnazije IZD-a (Dino Davosir, Ivana Perharić, Nera Kovač i Paula Orešković), ljubitelje kreativnog pisanja i redovite polaznike filmskog kluba, prijava na natječaj i odlazak na SFeraKon bili su završni dio njihovog izvannastavnog rada. Zbog školskih i drugih obaveza odlučili smo na SFeraKonu provesti subotu i iskoristiti najbolje što daje od programa koji je opet bio iznimno bogat. Uz uobičajena predstavljanja raznih ZF udruženja, sajam knjiga, filmske projekcije, maškarade, radionice, igraonice, održani su i brojni okrugli stolovi i predavanja, od usko vezanih uz žanr do pravih znanstvenih. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naše prvo predavanje bilo je ono psihologa Daniela Antunovića naslovljeno „Darth Vader – heroj, a ne zločinac (psihologija i psihopatologija u Ratovima zvijezda)“ u kojem je psihološki i psihopatološki analizirao lik Dartha Vadera iz kultnog filma Ratovi zvijezda i usporedio ga s ostalim likovima, ali i ličnostima iz svjetske povijesti. Predavanje je zaključio mišlju da je Darth Vader zapravo PTSP-ovac, a ne psihopat. 

Nakon toga smo se razišli. Dio nas je ostao slušati predstavljanje priča koje bi svaki ljubitelj žanra obavezno morao pročitati uz objašnjenje predstavljača zašto baš te priče. (Plan je učiniti ih dostupnima u školskoj knjižnici!) Za to je vrijeme druga polovica naše grupe slušala predavanje Tomislava Janovića, docenta na Odjelu za filozofiju i Odjelu za komunikologiju Hrvatskih studija, o često postavljanom pitanju: "Jesmo li sami na svijetu?" Janović je predstavio problematiku traženja izvanzemaljske inteligencije i života u svemiru. Upoznao nas je s radom organizacije SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), koja svakodnevno traži i šalje signale u svemir, i organizacijom IMC (Interstellar Message Composition), koja je zadužena za sastavljanje poruke koja se šalje. Govorilo se i o sadržaju već poslanih poruka koje su bile ili jako jednostavne (npr. slika čovjeka i položaja našeg planeta) ili su to bile šifrirane poruke u binarnom brojevnom sustavu pune informacija. Također se govorilo i o primljenim signalima te o njihovom porijeklu. Ova intrigantna tema pokrenula je dugu raspravu nakon predavanja, zbog čega je skoro poremećen raspored ostalih predavanja te smo bili prisiljeni napustiti predavaonicu.

 

Nakon kratke pauze križevački su se gimnazijalci opet podijelili pa ih je troje slušalo fantastično predavanje Bojane Lubina o „Ženskim likovima u Tolkienovim djelima“ i njihovu utjecaju na događaje u Ardi, a dvije smo se uhvatile pitanja na koje nam je odgovor pokušao dati Davor Horvatić, docent s Fizičkog odsjeka PMF-a u Zagrebu –  „Strune, kvantna gravitacija, supersimetrija… Trebamo li uopće eksperimentalne dokaze?“

Kate Elliot Počasna gošća ovogodišnjeg SFeraKona bila je američka spisateljica fantasyja i znanstveno-fantastične književnosti Kate Elliott. Na predavanju na engleskom jeziku pod nazivom Narrative Structure and Expectation književnica je govorila o tome kako započeti priču i kojim se tehnikama koristiti pri pripovijedanju. Također, objasnila je da nas počeci priča koji odgovaraju našim očekivanjima ohrabruju za daljnje čitanje, dok ona očekivanja koja se nisu ispunila mogu ponekad prouzročiti da prestanemo čitati. Predavanje je bilo iznimno zanimljivo i korisno jer smo između ostaloga mogli naučiti ponešto o nekim nama novim tehnikama u književnom stvaranju koje će zasigurno poboljšati naše pisanje. Na kraju predavanja književnica nam je potpisala svoj roman preveden na hrvatski jezik Hladna magija (poklon našoj školskoj knjižnici).

Na kraju bismo zahvalili Ivani Delač, jednoj od organizatorica SFeraKona i predsjednici žirija za SFerice, koja nam je bila i domaćin i časnica za vezu sa SFeraKonom 2015. Sljedeće se godine nadamo i boljem uspjehu na natječaju (ovaj se put, naime, nismo uspjeli probiti kroz 2000 prijavljenih radova) i brojnijem društvu u vlaku Križevci-ZagrebSFeraKon-Križevci.

Tekst: Paula Orešković, 3. d, Nera Kovač, 2. d, Dino Davosir, 2. c, Martina Majdak, prof. / Fotografije: Martina Majdak, prof. 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju