« Ožujak 2024 »

Predstavljanje projekta „Nasilne veze su bezveze“
Autor: Zoran Kovač, 28. 5. 2015.

Gimnazija Ivana Zakmardija Dijankovečkoga Križevci u utorak, 26. svibnja 2015. održala je predstavljanje projekta „Nasilne veze su bezveze“ u multimedijskoj dvorani gradske knjižnice „Franjo Marković“ u Križevcima. Projekt se provodio tijekom školske godine 2014./15. u suradnji s Vladinim uredom za ravnopravnost spolova i udrugama CESI i Ženska soba iz Zagreba, a financiran je sredstvima fondova Europske unije sa svrhom prevencije nasilja u mladenačkim vezama.

Tijekom prvog polugodišta školske godine 2014./15. održano je ukupno 12 radionica s tri razredna odjela trećih razreda, na kojima su učenici i učenice učili o kvalitetnim vezama, prepoznavali različite vrste nasilja, učili komunikacijske vještine i načine asertivnog rješavanja konflikata, te uočavali znakove nasilja kako bi mogli pomoći prijateljima i poznanicima ukoliko se nađu u nasilnoj vezi. Nakon radionica, izabrano je 10 učenica – edukatorica koje su se aktivno uključile u drugu fazu projekta – akcije osvještavanja javnosti.

Kako bi obilježili Dan žena, 8. ožujka 2015. učenici i učenice 3.c razreda formirali su svojim tijelima veliki simbol feminiteta (ženski znak) i izveli popularni flash mob u holu škole. Nakon toga su, dijelili prikladne citate o ženama svim profesoricama i učenicama škole. Završni dio sastojao se u lijepljenu šarenih kartona s imenima znamenitih žena u znak žene na podu hola škole.

Tijekom travnja, učenice – edukatorice provele su razgovore s nastavnicima povijesti, sociologije, filozofije, hrvatskoga jezika i književnosti, školskom knjižničarkom, ali i djelatnicima i djelatnicama Policijske postaje Križevci, Centra za socijalnu skrb Križevci i Udruge HERA Križevci kako bi saznale više o položaju žena kroz povijest, različitim društvima gdje žene imaju različite uloge, ženskim likovima u književnim djelima, današnjem položaju žena, slučajevima nasilja u obitelji, tko su najčešći počinitelji, a tko je najčešće žrtva, itd. Tijekom te faze, Križevci su 24. travnja slavili Dan grada, a tim je povodom u Križevce stigla i predsjednica Republike Hrvatske, Kolinda Grabar Kitarović. Djevojke – edukatorice iskoristile su njen dolazak u Križevce kako bi i s njom provele intervju i saznale kakav je položaj žena u politici, ima li razlike u odnosu prema ženama u Hrvatskoj i u drugim zemljama gdje je boravila, što bi poručila mladim osobama koje tek stupaju u svoje prve ljubavne veze, itd.

Završni dio projekta odrađen je u svibnju, u suradnji s filmskom grupom škole, kada smo snimili kratke promotivne i edukativne filmove o znakovima koji ukazuju na nasilje u vezi.

Rezultati provedenih aktivnosti prikazani su na izuzetno dobro posjećenom predstavljanju projekta u utorak, 26.5. Predstavljanju projekta prisustvovale su predstavnice Vladinog ureda za ravnopravnost spolova, Koprivničko–križevačke županije, udruge CESI iz Zagreba i HERA iz Križevaca, djelatnice Centra za socijalnu skrb Križevci i Policijske postaje Križevci, ravnatelji srednjih i osnovnih škola, stručni suradnici osnovnih škola i Učeničkog doma Križevci, predstavnici medija, razrednici, poneka baka i mama, učenici Učeničkog doma, ali i razredni odjeli 2.b, 3.a, 3.c, 3.d i 4.c razreda naše škole, koji su s posebnim zanimanjem pratili izlaganje svojih razrednih kolegica. Najviše zanimanja pobudio je promotivno-edukativni kratki film.

Ovom prigodom, zahvaljujem svim divnim ljudima koji su  nam izašli u susret i pomogli nam u provođenju ovog projekta.

Najviše zahvale ide ravnatelju gimnazije, Zoranu Kovaču, prof. na svoj tehničkoj, organizacijskoj i moralnoj podršci; filmskoj grupi škole na strpljenju, idejama i podršci; kolegici Martini Majdak, prof. na udomljavanju u školskoj knjižnici za vrijeme pripreme projekta; kolegici Saneli Starešec, prof. na uspješnom odrađivanju posla „desne ruke“ i mojim djevojkama -  edukatoricama bez čije energije, zanosa, kreativnosti, volje i ideja, svega ovoga ne bi bilo: Danijeli Bočkaj, Anamariji Katalenac, Luciji Katalenac, Valeriji Kesteli, Mariji Knapić, Sari Međan, Ani Perc, Aniti Petrinjak, Ani Tkalec i Ani Vugrin.

Voditeljica školskog projekta
Sanela Štubelj, prof.

Fotografije možete  pogledati u foto-galeriji, a film koji su snimili učenici možete pogledati ovdje...