« Svibanj 2024 »

Izlet po Hrvatskom Zagorju
Autor: Zoran Kovač, 11. 10. 2008.

Zaposlenici i umirovljenici Gimnazije Ivana Zakmardija Dijankovečkoga u Križevcima tradicionalno idu 5. listopada na Svjetski dan učitelja na izlet poučno-rekreativnog tipa. Zbog bolje organizacije izleta, ove godine iznimno se išlo 8. listopada na Dan neovisnosti.

Polazak je bio u 7 sati ispred hotela Kalnik. Prva postaja bila je već za 20 minuta u mjestu Dropkovec kraj Gornje Rijeke. Tu smo pogledali crkvu Sv. Franje Ksaverskog iz 1771. godine koja je inače vrlo neobično arhitektonski riješena za taj tip objekata. Slijedeća postaja bila je Marija Bistrica gdje smo se zadržali četrdesetak minuta u neobaveznom razgledu. Od Marije Bistrice put nas je odveo prema Donjoj Stubici. Prvo smo odali počast hrvatskom pilotu Rudolfu Perešinu, poginulom u akciji Bljesak, a zatim otišli na doručak i kavu pod Gupčevu lipu.

Pogledali smo, na žalost samo izvana, crkvu Sv. Jurja i zatim isto tako samo izvana dvorac Stubički Golubovec. Iz Stubice smo se zaputili u središte Zagorja – Krapinu. Tamo smo, već pogađate, obišli Hušnjakovo brdo, najznačajnije nalazište praljudi u Europi. Posljednja postaja u službenom dijelu izleta bila je barokna crkva Majke Božje Jeruzalemske na Trškom Vrhu u Krapini, zavjetno i hodočasničko svetište s vrijednim freskama i nedavno obnovljenim orguljama iz 18. stoljeća.

U planinarskom domu „Lujčekova hiža“ oko 16 sati uslijedio je kasni ručak i ujedno rana večera, nakon čega se šetalo šumom, igralo badminton ili nogomet. Puno smo vidjeli i naučili, i što je najvažnije u našem poslu, opustili se i kao kolektiv družili. U Križevce smo se vratili oko 19,30 sati, a sam povratak je u autobusu popratila pjesma i smijeh i naravno zahvala našem organizatoru i vođi puta profesoru povijesti Ivanu Pekliću.