« Ožujak 2024 »

Druženje sa Shakespeareom
Autor: Zoran Kovač, 18. 4. 2016.

Dana 18. travnja 2016. godine, u sklopu obilježavanja 400. godišnjice smrti Williama Shakespearea, održana je međupredmetna radionica Hrvatskoga i Engleskoga jezika na temu velikoga pjesnika i dramatičara Williama Shakespearea.

U radionici su sudjelovali učenici 2.b i 4.d razreda. Na početku radionice učenici su pogledali kratki film o životu i stvaralaštvu W. Shakespearea. Film na engleskome jeziku uveo ih je u intervju sa Shakespeareom koji je bio na hrvatskome jeziku. Shakespearea je glumio Marko Antolković, učenik 2.b razreda, a novinarku Matea Koren, također učenica 2.b razreda. Iz intervjua sa Shakespeareom učenici su se mogli upoznati sa životom i stvaralaštvom Williama Shakespearea: s njegovim privatnim i kazališnim životom, kazalištem Globe, tragedijama, s naglaskom na Hamletu. Učenici su pogledali film o kazalištu Globe i tragediji Hamlet. Učenik Tin Jagoić (2.d razred) recitirao je znameniti Hamletov monolog Biti, ili ne biti.

Po završetku intervjua sa Shakespeareom uslijedio je radionički dio za učenike. Učenici su rješavali listić o kazalištu Globe te sudjelovali u kvizu o poznavanju citata iz Shakespeareovih tragedija. Najuspješniji su bili nagrađeni peticom iz Hrvatskoga i Engleskoga jezika.

Ovakva međupredmetna suradnja pokazala se zanimljiva učenicima te nas potaknula da s njome nastavimo i u budućnosti.

U sklopu obilježavanja 400. godišnjice smrti W. Shakespearea, proveli smo sljedeće aktivnosti: u veljači smo posjetili kazališnu predstavu Shakespeare na Exit u Zagrebu, u travnju smo imali Intervju sa Shakespeareom i čitanje Shakespearea u školskoj knjižnici, a za rujan je planirana radionica o Shakespeareovim sonetima.

Voditeljice: Sanja Jelenak, prof. i Irena Ines Orak, prof.